Większy wymiar wypoczynku dla licencjata
To, ile dni w roku zatrudniony ma prawo spędzić na wakacjach, zależy od jego ogólnego stażu pracy. A na jego długość wpływa także edukacja danej osoby
20 albo 26 dni w roku standardowo pracownik może przeznaczyć na urlop wypoczynkowy. Tak wynika wprost z kodeksu pracy. Mówi o tym art. 154 § 1 k.p. Wymiar urlopu może być też zwiększony np. w układzie zbiorowym pracy.
To, czy pracownikowi przysługuje większy 26- dniowy wymiar urlopu, czy też ten o sześć dni krótszy, jest generalnie uzależnione od okresu zatrudnienia. Co najmniej 10-letni staż daje prawo do dłuższych wakacji. Krótszy okres zatrudnienia uprawnia do krótszego wypoczynku.
A niepełnoetatowcy? Osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy także ma prawo do wypoczynku. Przy czym wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Oznacza to, że pracownikowi z pięcioletnim stażem pracy, zatrudnionemu w połowie wymiaru czasu pracy, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dziesięciu dni.
Doświadczenie zawodowe
Jak liczyć okres zatrudnienia? Chodzi tu nie o zatrudnienie w danej firmie, czyli staż zakładowy, ale o ogólny okres zatrudnienia. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się bowiem okresy poprzedniego zatrudnienia. I to bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Mówi o tym art. 1541 § 1 k.p.
Zatem do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się zakończone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta