Holdingi często opłacalne podatkowo
Finansowanie projektu, przekazywanie zysków, zbycie udziałów – na tych wszystkich etapach inwestycji trzeba wziąć pod uwagę aspekty podatkowe
Obserwując rynek nieruchomościowy w Polsce, można zauważyć, że coraz większa część istotnych transakcji w tym sektorze dokonywana jest w ramach holdingów międzynarodowych. Atrakcyjność międzynarodowych struktur polega z jednej strony na perspektywie większej elastyczności prawnej i administracyjnej, a z drugiej na oszczędnościach podatkowych.
Po pierwsze elastyczność
Dla przedsiębiorcy perspektywa możliwości bardziej swobodnego ułożenia swoich praw i obowiązków przy jednoczesnym zmniejszeniu ciężaru administracyjnego może być kusząca. W Europie różne kraje już stworzyły przepisy sprzyjające przedsiębiorcom w tym zakresie.
Znajduje to swoje odzwierciedlenie w systemie administracyjnym (możliwość szybkiego rozpoczęcia działalności, uzyskania zezwoleń), podejściu samej administracji (negocjacje z władzami skarbowymi) oraz specyficznych regulacjach prawnych, które dają bazę do bardziej elastycznego ułożenia swoich praw/obowiązków w spółce.
Tytułem przykładu niekiedy szczególnie istotną kwestią jest większa dowolność w zakresie zastosowania niestandardowego sposobu podziału zysków (zarówno co do jego podziału między wspólników, jak i rozłożenia w czasie). Polskie prawo handlowe nie daje w tym zakresie wystarczającego pola manewru dla spółek kapitałowych, a przecież spora część inwestycji prowadzona jest przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta