Dwie wypłaty w jednym miesiącu na tej samej liście płac
Opóźniając się choćby klika dni z wypłatą pensji, utrudniasz życie służbom finansowym. W rozliczeniach trzeba wówczas zastosować parę innowacji
Jedna z czytelniczek zgłosiła się z takim problemem: – Jestem początkującą specjalistką płacową w dziale księgowym dużej spółki. W maju 2010 r. firma dokonała dwóch wypłat wynagrodzeń z powodu opóźnienia z pensją za kwiecień. Jak to rozliczyć na liście płac? Co z kosztami, miesięczną kwotą zmniejszającą podatek, składkami itd.?
Podwójną wypłatę w maju 2010 r. spowodowała zwłoka pracodawcy w uregulowaniu płac za poprzedni miesiąc. Przykładowo: firma wypłaca wynagrodzenia do końca miesiąca za bieżący miesiąc (np. za kwiecień – do 30 kwietnia), ale ze względu na trudności finansowe gaże za kwiecień uiściła dopiero 5 maja. Wynagrodzenia za maj wypłaciła w normalnym terminie, czyli 28 maja.
W tej sytuacji obydwie pensje: spóźniona za kwiecień i terminowa za maj, stanowią przychód maja 2010 r. dla celów podatkowych i składkowych.
Przychodem tym są bowiem kwoty wypłacone do rąk lub postawione do dyspozycji zatrudnionego od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca bez względu na to, za jakie okresy one przysługują. Wynika tak z:
- § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta