Uchwała w sprawie menedżerów komplikuje rozliczenie wspólników
Zdaniem NSA osoba, która świadczy usługi zarządzania, nie może rozliczać się tak jak przedsiębiorca. Nawet jeśli działa w spółce osobowej
Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów z 26 kwietnia 2010 r. (II FPS 10/09, opisywana w „Rz” z 27 kwietnia br.). Wywołała konsternację przede wszystkim menedżerów, choć wydaje się kontrowersyjna również dla wielu specjalistów z zakresu prawa podatkowego.
Konkluzje sędziów mogą mieć daleko idące konsekwencje, wbrew pozorom nie tylko dla osób osiągających przychody z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem. Problematyka będąca przedmiotem uchwały dotyczy mianowicie funkcjonowania systemu źródeł przychodów w całości.
Po co są odrębne źródła przychodów
System odrębnych źródeł przychodów stwarza poważne problemy w zakresie jego zastosowania w praktyce już od dłuższego czasu. Trzeba założyć, że polski ustawodawca przyjął ten model opodatkowania osób fizycznych, chcąc z jednej strony stworzyć przejrzysty system opodatkowania i wyraźnie zaznaczyć jego granice, a z drugiej – świadomie zróżnicować obciążenia podatkowe w zależności od rodzaju zdarzeń, których skutkiem może być powstanie przychodu.
Dla każdego ze źródeł obowiązują inne zasady ustalania podstawy opodatkowania, co w efekcie prowadzi do różnic w wysokości podatku. Podział na źródła przychodów jest mianowicie – przynajmniej w teorii – narzędziem pozwalającym maksymalnie sprecyzować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta