Licencja na program komputerowy bez podatku u źródła
Umowa między Polską a Wielką Brytanią i Irlandią Północną nie zalicza do należności licencyjnych kwot płaconych za prawo do użytkowania oprogramowania komputerowego. Dlatego też, kupując taką licencję od brytyjskiego rezydenta, polski nabywca nie pełni obowiązków płatnika
Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 20 lipca 2010 r. (I SA/Gl 301/10).
Polska spółka kupiła od podmiotu rezydującego w Wielkiej Brytanii prawo do korzystania z programu komputerowego, za które ponosiła tzw. opłatę licencyjną. Jednocześnie zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ciążą na niej obowiązki płatnika podatku z tytułu przychodów ze źródeł, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, tj. z praw autorskich i pokrewnych.
Kwestia ta uregulowana została w umowie między Polską a Wielką Brytanią i Irlandią Północną o unikaniu podwójnego opodatkowania. W definicji należności licencyjnych zawartej w art. 12 ust. 3 umowy nie ma jednak mowy o oprogramowaniu komputerowym. W konsekwencji, zdaniem spółki, opłaty licencyjne za korzystanie z oprogramowania nie podlegają w Polsce podatkowi u źródła.
Organ zajął stanowisko przeciwne. Wskazał na art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta