Czy przewalutowanie powoduje powstanie podatkowych różnic kursowych
Rozliczanie różnic kursowych od środków własnych w razie wymiany jednej waluty obcej na inną wciąż budzi wątpliwości przedsiębiorców
Literalne brzmienie przepisów wskazuje, że powinny one powstać, jednak według organów podatkowych jedynie wymiana waluty obcej na złote skutkuje obowiązkiem rozpoznania różnic kursowych dla celów podatkowych. Przy takim podejściu rozliczenie jest zdecydowanie prostsze, niemniej są sytuacje, gdy może wiązać się z pewnym ryzykiem dla podatnika w razie zmiany stanowiska fiskusa.
Były zmiany na lepsze...
Nowe regulacje ustaw o podatkach dochodowych, wprowadzone nowelizacją z 16 listopada 2006 r. obowiązującą od początku 2007 r., miały wyjaśnić wątpliwości dotyczące liczenia różnic kursowych. Dzięki nim nie ma już problemu, czy różnice kursowe powstają na moment uiszczenia (otrzymania) raty spłaty zaciągniętego (udzielonego) kredytu (pożyczki).
Nie budzi też kontrowersji, że kredyty denominowane w walucie obcej, tj. zaciągnięte de facto w złotych i spłacane w tej walucie, gdy wartość kredytu w umowie wyrażona jest w walucie obcej, nie wiążą się z powstaniem różnic kursowych. Wcześniej organy podatkowe były wręcz zasypywane wnioskami o interpretacje przepisów podatkowych w tych sprawach.
...ale nadal są wątpliwości
Nie oznacza to jednak, że zniknęły wszelkie problemy interpretacyjne związane z kalkulacją różnic kursowych. Nadal istnieją, co więcej w niektórych kwestiach brakuje ugruntowanego stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta