Sposobem na rozwiązanie sporu może być mediacja
Strony same mogą ustalić warunki ewentualnego porozumienia, bez udziału sądu. Możliwość taka istnieje na podstawie umowy o mediację albo specjalnego postępowania
Jako istotne cechy postępowania mediacyjnego najczęściej wymienia się niskie koszty i krótki czas postępowania, brak sformalizowanej procedury i reguł, np. w zakresie dowodzenia, czy ugodowy rezultat mediacji.
Model postępowania mediacyjnego zakłada współpracę i dążenie do porozumienia z obopólną korzyścią i uwzględnieniem interesu obydwu stron, w przeciwieństwie do pełnej konfrontacji charakterystycznej dla tradycyjnego postępowania sądowego.
Najpierw wniosek
Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami postępowanie mediacyjne można prowadzić przed wszczęciem postępowania sądowego, a za zgodą stron także w toku sprawy. Wszczęcie mediacji przez stronę następuje z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji, z dołączonym dowodem doręczenia jego odpisu drugiej stronie.
Jednakże mediacja nie zostaje wszczęta mimo takiego doręczenia wniosku, jeżeli stały mediator w terminie tygodnia odmówi przeprowadzenia mediacji lub gdy strony zawarły umowę o mediację, w której wskazano jako mediatora osobę niebędącą stałym mediatorem albo w ogóle nie wskazano mediatora, a osoba, do której się zwrócono, odmówi w terminie tygodnia przeprowadzenia mediacji.
Nie dojdzie także do wszczęcia mediacji, jeżeli jedna ze stron nie wyrazi zgody na osobę mediatora bądź na mediację wnioskowaną przez drugą stronę. Co istotne, wszczęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta