Samowolnie postawiony budynek można zalegalizować
Nadzór budowlany ma obowiązek wszcząć postępowanie zmierzające do likwidacji domu, który został postawiony bez wymaganego pozwolenia. Nie zawsze jednak musi się ono skończyć rozbiórką
Aby postawić dom, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to warunek konieczny, a jego złamanie powoduje wszczęcie przez nadzór budowlany postępowania zmierzającego do jego rozebrania.
Mówi o tym wprost art. 48 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.). Jak wynika z jego treści, właściwy organ nakazuje w drodze decyzji rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę.
Z dokumentami do powiatu
Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 marca 2010 r., obowiązkiem organów administracji publicznej jest nakazanie rozbiórki zawsze w sytuacji, gdy postępowanie legalizacyjne kończy się niepowodzeniem. Są bowiem związane prawem (II SA/kr 31/10).
Oznacza to, że inwestor, który o pozwolenie się nie postarał, ma jeszcze szansę uratować swoją inwestycję.
Jak bowiem wynika z treści art. 48 ust. 2 omawianej ustawy, jeżeli nielegalna budowa jest zgodna z przepisami prawa budowlanego, a w szczególności z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta