Przegrasz proces o odszkodowanie, kosztów nie rozliczysz
Przedsiębiorcy zobowiązani do wypłat odszkodowań, rent czy zadośćuczynienia za krzywdę mogą mieć kłopoty z wrzuceniem tych wydatków w koszty podatkowe. Fiskus konsekwentnie twierdzi, że możliwości takiej nie ma
A to dlatego, że nie można wykazać związku takich wydatków z przychodami. I to nie tylko bezpośredniego, ale i pośredniego. Przekonało się o tym kilku podatników, którzy wystąpili z wnioskami o interpretacje podatkowe.
Decyduje cel
Nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą może być kosztem podatkowym i jako taki rzutować na podstawę opodatkowania. Skoro ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z określonym celem, to musi być ten cel widoczny. Ponoszone koszty powinny zatem omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność.
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 27 kwietnia 2009 r. (IBPBI/2/423-123/09/PP) stwierdziła, że właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:
- przeznaczenie wydatku (celowość i zasadność dla funkcjonowania firmy),
- potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się do osiągnięcia przychodu, względnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Izba zaznaczyła, że „obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta