Zamówienia publiczne a VAT
O skutkach potencjalnego wprowadzenia zmiany stawki VAT na wysokość zobowiązań finansowych wynikających z umów zawartych w trybie zamówień publicznych pisze radca prawny, partner w Siwek Gaczyński Kancelaria Prawnicza
W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad zmianą (prawdopodobnie od 1 stycznia 2011 roku) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2004 nr 54, poz. 535 ze zm.) – odnośnie do wysokości stawek VAT – należy zwrócić uwagę na ewentualne, daleko idące konsekwencje ekonomiczne wprowadzenia takiej zmiany dla stron umów zawartych w trybie zamówień publicznych do 31 grudnia 2010 r.
Oferty w cenach brutto
Ceną brutto są ceny podawane w ofertach składanych w trybie zamówień publicznych oraz wskazywane w umowach zawieranych w sprawach takich zamówień. Wynika to wprost z art. 2 pkt 1 Prawa zamówień publicznych (DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759; dalej: pzp), który odsyła w tym zakresie do definicji zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (DzU nr 97, poz. 1050 ze zm.).
Cena definiowana jest jako “wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym”. Podatek VAT jest więc elementem cenotwórczym, co oznacza, że sprzedawca towaru lub usługi, kalkulując cenę, jest uprawniony do wliczenia do niej VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta