Należność za użytkowanie wieczyste będzie firmowym kosztem
Opłatę za używanie gruntu przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów w momencie poniesienia. Dotyczy to także znacznie wyższej od pozostałych pierwszej wpłaty
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego ich użytkowania, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wydatki te bierze się pod uwagę dopiero przy zbywaniu nieruchomości.
Takie same zasady wynikają z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Pierwsza też jest rozliczana
Przepisy te jasno więc wskazują, że opłaty za użytkowanie wieczyste są kosztem uzyskania przychodów. Wielu podatników wciąż ma jednak wątpliwości, czy dotyczy to także pierwszej opłaty. To dlatego, że jest ona znacznie wyższa od pozostałych: wynosi od 15 do 25 proc. ceny nieruchomości. Kwota ta może więc w istotny sposób wpłynąć na podstawę opodatkowania.
Nie zmienia to jednak faktu, że należy ją jednorazowo zaliczyć do kosztów w momencie poniesienia. Potwierdzają to indywidualne interpretacje, np. odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 20 sierpnia 2008 r. (IBPB1/415-428/08/WRz).
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarza rodzinnego. Przystąpił do przetargu na oddanie w użytkowanie wieczyste...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta