Jeśli była wina, szef będzie musiał zapłacić
Pracownikowi należy się odszkodowanie za niewydanie w terminie lub wydanie świadectwa pracy niewłaściwej treści. Może się domagać go nie tylko, gdy w wyniku tego nie mógł znaleźć pracy, ale i w innych przypadkach, gdy z winy pracodawcy poniósł szkodę
Jeśli pracodawca nie wydał w ogóle świadectwa pracy lub też wydał je w niewłaściwej treści, to może być zobowiązany do zapłaty pracownikowi odszkodowania. Stanowi o tym wyraźnie art. 99 k.p., w myśl którego pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie świadectwa pracy lub też wydania niewłaściwego świadectwa.
Nie więcej niż za sześć tygodni
Przy czym pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, jednak nie dłuższy niż sześć tygodni.
Zatem pracownik może dochodzić przed sądem pracy nie tylko wydania mu świadectwa pracy zgodnego z prawdą, ale i odszkodowania, jeśli na skutek niewydania lub wydania świadectwa o niewłaściwej treści poniósł szkodę polegającą na niemożności podjęcia wskutek tego nowego zatrudnienia.
PrzykładAdam Z. był zatrudniony jako informatyk
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta