Wójt musi dbać o tajemnicę
Indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów nie są powszechnie dostępne. Pamiętać muszą o tym także pracownicy gmin
Zagadnienia związane z tajemnicą skarbową reguluje ordynacja podatkowa. Dział VII poświęcony jest tajemnicy skarbowej. Tajemnicą objęte są deklaracje podatkowe oraz inne dokumenty składane zarówno przez podatników, jak i inkasentów i płatników. W tajemnicy pozostają również dane zawarte w:
- informacjach podatkowych przekazywanych organom podatkowym przez podmioty inne niż podatnicy, płatnicy i inkasenci,
- aktach dokumentujących czynności sprawdzające,
- aktach postępowania podatkowego, kontroli podatkowej oraz aktach postępowania,
- w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
W tajemnicy zachować należy ponadto dane zawarte w dokumentacji rachunkowej organu podatkowego (przez tę dokumentację należy uznać dane gromadzone na podstawie rozporządzenia dotyczącego księgowości podatkowej w gminie). A także informacje uzyskane w toku prowadzonych postępowań, od banków oraz pochodzące z innych źródeł.
Są nimi głównie wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa oraz pracownicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta