Dzierżawy najpopularniejsze
Rynek gruntów rolniczych
Dzierżawy najpopularniejsze
Wieś nie ma kapitału na unowcześnianie gospodarstw, nic więc dziwnego, że każda złotówka jest wydawana przez rolników z rozwagą i chętniej przeznaczana na czynny kapitał -- maszyny, urządzenia, zwierzęta i środki ochrony roślin -- niż na budynki i ziemię. W rolnictwie tak było zawsze, a powiększania gospodarstw dokonywano częściej przez dzierżawę niż przez zakup gruntu.
Dzierżawy dotyczyły nie tylko umów międzysąsiedzkich, ale także gospodarstw wielkoobszarowych -- folwarków dzierżawionych przez dobrze przygotowanych rolników. Część z nich nawet w trudnych latach międzywojennych osiągała z tego tytułu godziwe dochody.
Te tradycje w okresie PRL były stale podtrzymywane przez dzierżawy chłopskie, a także dzierżawy gruntów skarbowych -- z Państwowego Funduszu Ziemi, a w latach późniejszych z państwowych gospodarstw rolnych i rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Skala tych dzierżaw była jednak skromna. W najkorzystniejszych pod tym względem latach osiemdziesiątych łączna powierzchnia dzierżaw nie przekraczała 8--9 proc. ogółu chłopskich użytków rolnych. Obecnie, na skutek zniesienia wszelkich ograniczeń w obrocie gruntami obszar dzierżaw, uległ rozszerzeniu i od 1994 roku jest to dominująca forma w transakcjach rynkowych nieruchomościami rolnymi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta