Ile kosztuje emisja
Obligacje komunalne
Ile kosztuje emisja
Co się bardziej miastu opłaca, czy emisja obligacji, czy zaciągnięcie kredytu. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czyników. M. in. od celu, na który potrzebne są środki, wielkości miasta, jego kondycji finansowej. W niektórych przypadkach obligacje stanowią najwygodniejszą formę pozyskania dodatkowych pieniędzy. Na przykład w Łodzi oszacowano, że nominalny koszt obsługi emisji 4-letnich obligacji komunalnych jest o 5 proc. niższy niż koszty obsługi podobnego kredytu. Nie wszędzie jednak emisja jest oceniana jako korzystna forma pozyskania brakujących pieniędzy i koszty z nią związane nie w każdym przypadku są niższe od kredytu.
Ujednolicone standardy
Komsja Papierów Wartościowych nie określiła jeszcze obowiązujących standardów informacyjnych dla gmin, których ogłaszanie obowiązywałoby emitentów obligacji komunalnych. Przy organizowaniu emisji obligacji gminy muszą udostępniać bankom składającym im oferty dokumentacje zawierającą budżet za ostatnie 3 lata oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Te informacje mają posłużyć do określenia ewentualnej wielkości emisji, a także wskazać na propozycje zabezpieczenia emisji. Zdaniem Michała Lasockiego, dyrektora Wydziału Rynku Pierwotnego w banku Raiffeisen Capital&Investment Polska SA, bardzo ciężko jest pozyskać informacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta