Co czyni wychowawcę
Kościelna akcja letnia i przepisy MEN
Co czyni wychowawcę
Z punktu widzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej działalność instytucji kościelnych, które organizują letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży jest pożyteczna i pożądana. Chwali się w MEN to szczególnie, co Kościół robi dla dzieci z rodzin biednych lub dotkniętych patologiami, np. alkoholizmem. Resort chce jednak, by kościelni organizatorzy kolonii i obozów zwracali więcej uwagi na przygotowanie opiekunów dzieci, zwłaszcza na ich kwalifikacje pedagogiczne.
Dyrektor Caritas Polska ks. Wojciech Łazewski sugeruje, że nie wszystkie przepisy, które stworzono, są życiowe. Nie pozostawia jednak wątpliwości, że Caritas, największy kościelny organizator wypoczynku dla dzieci, chce, by obowiązujące przepisy były przestrzegane.
Wszyscy więc chcą jak najlepiej, bo przecież chodzi o dobro dzieci. Jednak pewne napięcie pomiędzy kościelnym zaangażowaniem a ministerialną intencją zagwarantowania dzieciom przepisowego bezpieczeństwa daje się zauważyć.
Przepisów przestrzegać trzeba
-- Faktem jest, że nie wszyscy księża, mimo posiadania rzetelnego wyższego wykształcenia, mają wykształcenie pedagogiczne, którego wymagają przepisy dla wychowawców na placówkach letniego wypoczynku -- mówi Ewa Zalewska-Steć z zespołu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta