Niepoważne apelacje
Kamienie milowe
Niepoważne apelacje
Marek Antoni Nowicki
Trybunał Praw Człowieka orzekł, źe dodatkowe pozbawienie wolności skazanych na więzienie -- kara za złożenie przez nich nie uzasadnionej apelacji -- nie naruszyło przepisów konwencji o prawach do wolności osobistej oraz rzetelnego procesu.
Briana Monnella skazała we wrześniu 1981 r. ława przysięgłych Sądu Królewskiego (Crown Court) na trzy lata więzienia. Jego obrońca napisał w opinii, iż nie widzi żadnej szansy na sukces apelacji. Monnell złożył jednak odwołanie od wyroku. Sąd apelacyjny, zarówno w składzie jednoosobowym jak i plenarnym, nie uwzględnił wniosku. Uznał, iż Monnell bez żadnych uzasadnionych powodów narażał sędziów na stratę czasu. Postanowił więc na podstawie art. 29 ustawy o odwołaniach w sprawach karnych, że 28 dni spędzonych przez Monnella w więzieniu w toku rozpatrywania jego odwołania nie będzie się wliczać do okresu kary pozbawienia wolności.
Nevilla Morrisa Sąd Królewski skazał w sierpniu 1980 r. na trzy i pół roku więzienia. Sąd apelacyjny uznał, że również jego wnioski o apelacje były pozbawione podstaw. Postanowił, iż z tego powodu spędzi on dodatkowo w więzieniu 56 dni.
Sąd apelacyjny rozpatrywał wnioski Monnella i Morrisa pod nieobecność stron i bez wysłuchania argumentów oskarżenia i obrony. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta