Godność duża i mała
Fundacja Helsińska edukuje
Godność duża i mała
Osią, wokół której są zbudowane prawa człowieka, jest godność ludzka. "Ponieważ uznanie przyrodzonej godności oraz równych i niezbywalnych praw wszystkich członków rodziny ludzkiej stanowi podstawę wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie (. .. )" -- tak przecież zaczyna się Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
Z tej też przyczyny uznaje się powszechnie, że godność człowieka jest podstawą, z której wywodzą się i w której znajdują swe aksjologiczne zakotwiczenie wszystkie prawa człowieka.
Pojęcie "godność" trafiło też do polskich projektów konstytucyjnych. Większość z nich widziała w godności genezę praw jednostki (obywatele i nie tylko) normowanych w konstytucji. Takie ujęcie jest zgodne z duchem czasu wymagającym, aby między tym, co napisano w konstytucji, a systemem praw człowieka, spisanym w prawie międzynarodowym, istniał wzajemny związek. W przeszłości bywało nazbyt często, że oficjalnie, z wielką paradą podpisywano i ratyfikowano akty międzynarodowe, gdzie były spisane różne szlachetne rzeczy, a w życiu codziennym nie pamiętano o wzniosłych pryncypiach. Co gorsza, owe akty prawa międzynarodowego działały sobie a muzom, a prawo wewnętrzne (to, które w rzeczywistości stosowały sądy i administracja) wżaden sposób nie nawiązywało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta