Przyjazna "Przyjaźń"
W drodze do ISO 14000
Przyjazna "Przyjaźń"
Przez lata koksownia "Przyjaźń" truła ludzi, miasto i przyrodę. Bo taka jest "uroda" produkcji koksu. W naszym kraju technologia wytwarzania koksu nie uległa zmianie na przestrzeni ponad stu lat. Uszczelniane mogą być jedynie instalacje. To dlatego zakłady koksownicze są największymi trucicielami środowiska. Głównie amoniak, zanieczyszczenia gazowe, tlenek i dwutlenek węgla, węglowodory aromatyczne, cyjanki, fenole -- to tylko niektóre z podstawowych zanieczyszczeń. Zakłady Koksownicze "Przyjaźń" zostały wpisane w 1990 r. na "Listę 80" najbardziej szkodliwych w skali kraju przedsiębiorstw przemysłowych.
Gdy z dziennikarskim klubem "Ekos" -- publicystów zajmujących się ochroną środowiska przybyliśmy zwiedzić zakład dyrekcja wręczyła nam śnieżnobiałe rękawiczki, szaliki i fartuchy ochronne. I nie był to dowcip.
Dyrektor zakładów Tadeusz Wenecki powiedział, iż w japońskich koksowniach pracownicy chodzą ubrani na biało. W Koksowni "Przyjaźń" jest tak samo czysto. -- Że dbamy o środowisko -- mówi dyrektor Wenecki -- najlepszym przykladem jest to, że zaklady posiadają certyfikowany przez BVQI system zarządzania jakością zgodny z wymogami normy ISO-9002:1994. Będzie on stanowić podstawę systemu zarządzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta