Stare małżeństwa i podlotki
Przewidywalność i nieprzewidywalność w polityce polskiej
Stare małżeństwa i podlotki
Grzegorz Sieczkowski
O byłym prezydencie Lechu Wałęsie mówiono, że w swoim postępowaniu nie jest przewidywalny. Tak tłumaczono większość jego wówczas kontrowersyjnych decyzji. Zdaniem krytyków Wałęsy jego decyzje były przede wszystkim emocjonalne i podejmując je kierował się głównie sympatiami lub -- częściej -- antypatiami personalnymi. W ten -- choćby -- sposób tłumaczono decyzje dotyczące zmian w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, która wtedy w konflikcie z głową państwa jawiła się w oczach opinii publicznej jak ostoja polskiej demokracji. Jednak, po czasie, inaczej wypada spojrzeć na tamten spór. Po ostatnich wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego wypada uznać, że KRRiTV podejmując swoje decyzje koncesyjne okazała się ciałem kompletnie niekompetentnym.
Zachowania Lecha Wałęsy tłumaczono w różny sposób. Najbardziej kontrowersyjnie wypowiedział się chyba Adam Michnik, który w zeszłym roku, gdy prezydent groził rozwiązaniem parlamentu, powołując się na jakiegoś anonimowego rozmówcę, stwierdził, że Wałęsa ma mentalność chłopa, który widłami broni swojego pola. Dlatego zdaniem Michnika zachowywał się tak, a nie inaczej.
Za nieprzewidywalnego polityka uchodzi też Waldemar Pawlak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta