Usługi kompleksowe
Usługi kompleksowe
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
Nikt nie jest w stanie wymienić wszystkich rodzajów zachowań, które są lub mogą być uznane za usługi. Ustawa o VAT enigmatycznie stwierdza, że czynnością podlegającą opodatkowaniu jest "świadczenie usług". Odwołuje się przy tym do definicji zawartej w klasyfikacji usług wydanej na podstawie przepisów o statystyce państwowej. W art. 54 mówi natomiast, że do 31 grudnia 1998 r. usługi nie sklasyfikowane podlegają stawce VAT 22 proc. Dla podatników i aparatu skarbowego podstawowym problemem jest, czy usługa jest czynnością podlegającą opodatkowaniu jako czynność faktyczna czy jako causalna, tzn. czy czynność faktyczna musi mieć ściśle określoną podstawę prawną. Przecież ten sam posiłek może być wydawany w restauracji albo w ramach działalności dobroczynnej czy w domu przez żonę mężowi. W sensie przedmiotowym jest to stale ta sama usługa. Czy wystarczy samo świadczenie usług, czy trzeba wskazać konkretną podstawę prawną do ich świadczenia? W pierwszym wypadku podstawą jest umowa cywilnoprawna, w drugim po prostu chęć niesienia pomocy, w trzecim, można rzec, wypełnienie powinności małżeńskich.
Jest to rzeczywiście podstawowy problem. Gdyby przyjąć, że art. 2 ust. 1 ustawy o VAT mówi o czynności faktycznej, bez wskazania podstawy działania o charakterze cywilnoprawnym, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta