Cudowna broń Adolfa Hitlera
Z wojennych pamiętników Winstona Churchilla
Cudowna broń Adolfa Hitlera
Na kilka lat przed wybuchem wojny Niemcy rozpoczęli konstrukcję rakiet i samolotów zdalnie sterowanych, przeprowadzając wszystkie doświadczenia w Peenemünde na wybrzeżu Bałtyku. Rzecz jasna działania te były otoczone najgłębszą tajemnicą. Niemniej jednak, nie dało się ukryć wszystkiego i już jesienią 1939 r. raporty wywiadu poczęły wspominać o różnych rodzajach broni dalekiego zasięgu.
W czasie pierwszych lat wojny dochodziły do nas różne pogłoski, a także często sprzeczne ze sobą informacje. Wiosną 1943 r. sytuacja została zbadana przez szefów sztabu, w rezultacie czego 15 kwietnia generał Ismay przysłał mi następujące pismo: Do Premiera
Szefowie sztabu wyrażają opinię, że powinien Pan poznać raporty na temat niemieckich eksperymentów z rakietami dalekiego zasięgu. Fakt, że od początku tego roku napłynęło pięć raportów w tej sprawie, świadczy, iż jest ona poważna, nawet jeżeli pewne szczegóły nie są zbyt dokładne.
Szefowie sztabu są zdania, że należy niezwłocznie ustalić fakty, a jeżeli dowody okażą się wiarygodne, wprowadzić w życie środki zaradcze. Uważają oni, iż najlepsze i najszybsze rezultaty dałoby tutaj przeprowadzenie dochodzenia przez jednego człowieka, korzystającego z pomocy naukowców oraz doradców z wywiadu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta