Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekaźnikowa prosperity

13 lipca 1996 | Ekonomia | IT

Relpol SA

Przekaźnikowa prosperity

Zakład Przekaźników w Żarach sprywatyzował się tak szybko, jak to tylko w Polsce było możliwe. Był trzecim przedsiębiorstwem, z podległych ministerstwu przemysłu, przekształconym metodą likwidacji. W grudniu 1990 roku powstała w zakładzie spółka pracownicza Polskie Przekaźniki Relpol, która w marcu 1991 r. przejęła w 10-letni leasing majątek zlikwidowanego przedsiębiorstwa. Cenę zakładu ustalono na 43 mld st. zł.

-- To była bardzo wysoka cena. Ponieważ sprywatyzowaliśmy się wcześnie, wszystkie zmiany przepisów prywatyzacyjnych przetrenowaliśmy na sobie. Początkowo, przy wysokiej inflacji, opłaty leasingowe były tak wysokie, że 1991 rok zamknęliśmy stratą w wysokości 5 proc. obrotu, czyli około 2 miliardami starych złotych -- opowiada Krzysztof Prucnal, prezes Relpolu SA.

W praktyce sytuacja wyglądała tak, że załoga poszła na przymusowe urlopy, a zarząd przez miesiąc opracowywał strategię wyjścia z finansowych trudności. Przez lata firma sprzedawała swoje przekaźniki za pośrednictwem Metronexu i Elektrimu. Nazwy Relpol nikt na zagranicznych rynkach nie znał. W 1991 roku spółka powołała więc własny dział sprzedaży,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 804

Spis treści
Zamów abonament