Od bankruta do lidera
Kronopol Polska spółka z o. o. w Żarach
Od bankruta do lidera
Zakłady Płyt Wiórowych w Żarach nie miały szans na utrzymanie się w realiach gospodarki rynkowej. Od początku były skazane na bankructwo. Wymyślone w połowie lat siedemdziesiątych, miały pracować na polskich maszynach i wprowadzać rozwiązania prototypowe, a produkować kilometry płyt dla ZSRR.
Pomysł okazał się zabójczy dla przedsiębiorstwa. Prototypowe rozwiązania nie dały się wprowadzić do produkcji, w rezultacie zakład uruchamiany był przez 15 lat, a część maszyn zdążyła zardzewieć. Ruszył w najgorszym momencie -- w 1989 roku. Koszty produkcji surowej płyty wiórowej były bardzo wysokie, jakość bardzo słaba, występowała duża awaryjność polskich ciągów technologicznych. Do końca 1990 r. firma otrzymywała państwowe dotacje, co nie sprzyjało ani dyscyplinie pracy, ani wydajności. Jako przedsiębiorstwo państwowe, nie wniosła do Skarbu Państwa ani złotówki.
Ratunek w inwestorze
Przez następne dwa lata fabryka próbowała radzić sobie na wolnym rynku. Pod koniec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta