Mickiewicz ciągle pisze
Co miała wspólnego z frankistami córka ekonoma z Czombrowa?
Mickiewicz ciągle pisze
W ostatnim czasie ukazało się kilka nowych książek o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Wyszło drukiem dzieło Zbigniewa Sudolskiego, popularyzatorska praca prof. Jacka Łukasiewicza, kontynuuje swój mickiewiczowski cykl Jarosław Marek Rymkiewicz. Jakie jest pańskie zdanie o tych książkach?
Wymienił pan różne tytuły, książki bowiem Rymkiewicza to jednak bardziej literatura. U Łukasiewicza ważny jest zarówno piękny tekst, jak ilustracje i podpisy pod nimi -- całość tej książki. Pracą naukową jest natomiast opus magnum Sudolskiego; jest to podsumowanie dotychczasowych badań, choć może nie obejmuje ostatnich publikacji.
Takich książek powinno w najbliższym czasie, w związku z 200. rocznicą urodzin Mickiewicza, jaką obchodzić będziemy w 1998 r. , powstać więcej. Każdy autor ma prawo do własnego spojrzenia, a czytelnik do krytycznej oceny.
Ale -- i przede wszystkim -- należy wydać podobizny autografów, zwłaszcza "Dziadów części III" znajdującej się w Kórniku, a także drugą część "Wierszy" już przygotowaną przez prof. Czesława Zgorzelskiego. Doprowadzona zostanie do końca (oby! ) "Kronika życia i twórczości Adama Mickiewicza", której dotychczasowe tomy powstały pod patronatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta