Procedury in vitro nadal bez VAT
Zakres zwolnienia z podatku dla usług medycznych może budzić wątpliwości. Wszystko przez nieprecyzyjne brzmienie znowelizowanych przepisów
Ustawa o VAT od 1 stycznia 2011 r., wskazując na usługi zwolnione z tego podatku, posługuje się pojęciem: usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Nie jest ono spójne z regulacjami dotyczącymi świadczeń zdrowotnych (m.in. ustawą o zakładach opieki zdrowotnej), zostały w nim bowiem pominięte „inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich udzielania”.
Stąd jego zakres może budzić wątpliwości.
Zawężająca wykładnia
Kierując się zasadą zawężającego interpretowania zwolnień od opodatkowania, można by dojść do konkluzji, że większość działań określonych w art. 3 ustawy o ZOZ, zawierającym katalog „działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów regulujących zasady ich wykonywania”, została wyłączona ze zwolnienia od VAT.
Nie są to bowiem usługi „służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”.
Dla przykładu jako objęte opodatkowaniem można by wskazać dobór pomocy ortopedycznych, korekcyjne zabiegi stomatologiczne, chirurgię korekcyjną, terapię psychologiczną, zapłodnienie in vitro i wiele innych.
Ze względu na ewidentny brak w ustawie o VAT odniesienia do celu służącego „łagodzeniu przebiegu choroby” opodatkować należałoby również pielęgnację chorych czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta