Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć wspólnika nie zawsze musi oznaczać koniec dla firmy

18 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

Kontynuowanie działalności spółki jawnej jest możliwe, nawet gdy zabraknie jednego z jej uczestników. Decyzja o tym zależy od woli pozostałych

Śmierć wspólnika, ogłoszenie jego upadłości albo wypowiedzenie przez niego (lub wierzyciela) umowy spółki jawnej co do zasady powoduje rozwiązanie tego podmiotu.

Od tej reguły są jednak wyjątki. Spółka może kontynuować swoją działalność, jeżeli tak stanowi jej umowa lub gdy decyzję taką podejmą pozostali wspólnicy.

Przykład 1

W umowie ABC sp.j. zawarto zapis, że śmierć wspólnika nie powoduje jej rozwiązania. Postanowienie to jest prawidłowe i wystarczające do kontynuowania działalności.

Decyzja wspólników o kontynuowaniu działalności najczęściej przybiera formę uchwały wymagającej jednomyślności >patrz wzór uchwały.

Z kolei umowa spółki – dopuszczająca w wyżej opisanych okolicznościach dalsze jej istnienie – może przewidywać, w takiej sytuacji, oblig powzięcia uchwały większością głosów.

W jakim terminie

Aby spółka nie utraciła bytu prawnego, układ pomiędzy pozostałymi wspólnikami co do dalszego jej istnienia powinien...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8829

Spis treści
Zamów abonament