Reforma kapitału zakładowego spółki z o.o.
prof. StanisŁaw SoŁtysiŃski, prof. Adam Opalski, dr Krzysztof OplustiL: O tym, co będzie służyć wzmocnieniu ochrony wierzycieli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – piszą wybitni znawcy tematu
W pierwszym tekście (“Rz” z 15/16 stycznia) zaprezentowano podstawowe założenia projektu reformy przepisów o spółce z o. o. Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Dzisiejszy artykuł poświęcony jest szczegółowym projektowanym rozwiązaniom.
Test wypłacalności
Postuluje się wprowadzenie nieznanego dotąd prawu polskiemu rozwiązania: testu wypłacalności.
Spółka tylko wtedy będzie mogła wypłacić dywidendę (bądź spełnić inne świadczenie ze stosunku korporacyjnego) na rzecz wspólników, gdy zarząd wystawi oświadczenie o wypłacalności stwierdzające, że po dokonaniu wypłaty spółka nie utraci w ciągu następnego roku zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań.
System składania certyfikatu wypłacalności pochodzi z państw anglosaskich i pozwala wypełnić lukę dotychczasowego modelu ochrony wierzycieli opartego wyłącznie na kapitale zakładowym. Obecnie kodeks spółek handlowych nie zakazuje spełniania świadczeń na rzecz wspólników, które doprowadzą bezpośrednio do zaprzestania płacenia długów przez spółkę bądź zwiększą prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości takiego stanu. Certyfikat wypłacalności pozwoli tymczasem uzyskać spójność między prawem spółek a prawem upadłościowym. To drugie zwraca bowiem uwagę nie tylko na stosunek aktywów spółki do zobowiązań, ale także na jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta