Kryzys rodziny
Niemal 100 tysięcy dzieci w opiece zastępczej to klęska! – pisze socjolog
Rosnąca liczba dzieci wychowywanych poza rodzinami biologicznymi w Polsce świadczy o poważnym kryzysie systemu opieki zastępczej, a także kryzysie rodziny. Pilnym zadaniem polityki społecznej państwa jest wprowadzenie takich zmian, aby dzieci rzadziej przechodziły z rodzin biologicznych pod opiekę zastępczą.
Liczba dzieci wychowywanych w opiece zastępczej w Polsce rośnie i jak na kraj europejski jest niezwykle wysoka.
W 2008 roku dotyczyło to 95 593 dzieci!
20 lat temu, gdy rodziło się niemal dwa razy więcej dzieci, było ich w opiece zastępczej znacznie mniej. Tylko na przestrzeni lat 2004 – 2007 nastąpił wzrost o 8677 dzieci umieszczonych w różnych formach opieki.
Problemowi temu poświęca się zbyt mało uwagi, przekształcając w ostatnich latach system opieki nad dziećmi. Te korzystne przekształcenia dotyczą m.in.: zmniejszenia liczby dzieci przebywających w placówkach opiekuńczych oraz postawienia na rodzinne formy opieki (rodziny zastępcze i adopcyjne).
Wychowanie poza rodziną biologiczną powoduje określone skutki wychowawcze i rodzinne, stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta