Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z fiskusem wolno negocjować wysokość nakładanej kary

18 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego może wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem

Pozwalają na to przepisy kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.). I choć to sąd ostatecznie udziela zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, to negocjacje co do poddania się karze i ewentualnej jej wysokości prowadzone są przez finansowy organ dochodzenia.

Jest nim – w zależności od rodzaju sprawy – urząd skarbowy, inspektor kontroli skarbowej albo urząd celny.

W trakcie pierwszego przesłuchania finansowy organ dochodzenia powinien pouczyć sprawcę o możliwości złożenia takiego wniosku. Tym bardziej że o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności sprawca danego czynu może wystąpić, tylko zanim organ dochodzenia wniesie akt oskarżenia do sądu.

Trzeba spełnić warunki

Aby jednak możliwe było dobrowolne poddanie się karze, muszą być spełnione wymagania określone w art. 17 k.k.s. Przede wszystkim wina sprawcy i okoliczności popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie mogą budzić wątpliwości.

Dodatkowo konieczne jest, aby sprawca uiścił w całości wymagalną należność publicznoprawną (jeśli w związku z przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym nastąpiło jej uszczuplenie).

Trzeba też zapłacić kwotę odpowiadającą co najmniej najniższej karze grzywny grożącej za dany czyn zabroniony (przy wykroczeniach skarbowych najniższa grzywna to jedna dziesiąta minimalnego wynagrodzenia, czyli 138,60 zł, przy przestępstwach grzywny wymierzane są w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8829

Spis treści
Zamów abonament