Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy też wygrywają z bankami procesy o opcje walutowe

18 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Zbigniew Przybysz

Jeśli przedsiębiorcom, którym zabrano pieniądze z transakcji opcjowych, udaje się utrzymać na rynku, to występują o zwrot pobranych bezprawnie kwot

W artykule z 22 grudnia 2010r. ukazał się artykuł „Banki wygrywają z firmami procesy o opcje walutowe” autorstwa Anny Pawlikowskiej i Andrzeja Zacharzewskiego.

Już sam jego tytuł mógł być mylący, gdyż to nie banki, a jeden bank wygrał dwie sprawy przed Sądem Polubownym przy Związku Banków Polskich. Wydaje się też istotna informacja, że kancelaria Nikiel Zacharzewski i Wspólnicy była stroną w tych konkretnych sprawach.

Przyczyny formalne

Trudno dociec, na jakiej podstawie autorzy twierdzą, że „przedsiębiorcy najczęściej domagają się bądź stwierdzenia nieważności zobowiązania, bądź ustalenia nieważności zobowiązania”.

Z informacji wskazanych przez kancelarie prawne reprezentujące inne firmy niż banki wiadomo, że w pozwach przeciwko bankom (lub broniąc się przed pozwami banków) klienci banków podnoszą przede wszystkim przyczyny formalne, tzn.

- zawieranie transakcji przez osoby do tego nieumocowane (patrz wyrok SP przy ZBP z 2 sierpnia 2010; SP-M.15/B/09),

- wyłączenie się transakcji poprzez ziszczenie się warunku wyłączającego strukturę (osiągnięcie zakładanego poziomu zysku, dotknięcie lub przebicie tzw. bariery wyłączającej),

- nieskorzystanie przez banki z prawa zakupionego (dla przypomnienia opcja to prawo, a nie obowiązek i zobowiązanie powstaje tylko wtedy, jeśli zgłosi się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8829

Spis treści
Zamów abonament