Najciekawsze wyroki z 2010 r. na temat podatków dochodowych cz. 2
Przedstawiamy kolejny przegląd najciekawszych orzeczeń podatkowych wydanych w 2010 r. przez polskie sądy administracyjne. Tym razem prezentujemy drugą część wyroków dotyczących podatków dochodowych
Bez CIT przy przystąpieniu do funduszu zamkniętego
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 października 2010 r. (II FSK 1047/09) uznał, że w momencie wniesienia papierów wartościowych do funduszu inwestycyjnego zamkniętego inwestor nie uzyskuje automatycznie realnego przysporzenia trwale powiększającego jego aktywa i stanowiącego przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. W udzielonej podatnikowi odpowiedzi minister finansów stwierdził, że przeniesienie własności udziałów na rzecz funduszu, którego skutkiem jest wydanie certyfikatu uczestnictwa w funduszu, jest zbyciem udziałów spółki. Po stronie zbywającego te udziały powstaje więc obowiązek podatkowy.
Jednocześnie uznał on, że art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT jest podstawą rozliczenia kosztów dwóch odrębnych zdarzeń podatkowych: zbycia udziałów oraz wykupienia certyfikatów (lub ich umorzenia).
Tak więc wniesienie papierów wartościowych (w tym udziałów) do funduszu inwestycyjnego zamkniętego powodowałoby powstanie przychodu z odpłatnego ich zbycia. Jednocześnie konsekwencją późniejszej sprzedaży lub umorzenia certyfikatów ponownie byłoby powstanie przychodu do opodatkowania.
NSA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta