Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy: partnerstwo publiczno-prywatne

09 lutego 2011 | Prawo | Agata Kozłowska
źródło: Rzeczpospolita

Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, mające wpływ na poziom długu publicznego, należą do kategorii kredytów i pożyczek zaliczane są do państwowego długu publicznego – zwraca uwagę prawnik, prezes Investment Support

W śród samorządów, które wobec szczególnie trudnej sytuacji finansowej upatrują możliwości realizacji inwestycji w formie alternatywnego (pozabilansowego) finansowania, zaniepokojenie wzbudziło rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa (DzU nr 252, poz. 1692). Realizacja inwestycji za pomocą leasingu czy forfaitingu będzie wpływać na wskaźnik zadłużenia.

Coraz częściej myśli się więc o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), o którym również traktuje to rozporządzenie. W § 3 pkt 2 wskazuje się, że „umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które mają wpływ na poziom długu publicznego”, są zaliczane do kategorii kredytów i pożyczek stanowiących tytuły dłużne zaliczane do państwowego długu publicznego.

Co wynika

z rozporządzeń

Przepis ten nie jest do końca zrozumiały, warto się więc zastanowić, jakich umów dotyczy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że ustawa o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r. w art. 41 ust. 2 pkt 3 zobowiązała podmioty publiczne, które zawarły umowy o PPP, do sporządzania kwartalnych sprawozdań badających m.in. stan realizacji zasady podziału ryzyka (instrukcję sporządzania sprawozdań budżetowych o stanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8848

Spis treści
Zamów abonament