Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo handlowe: zmiany są nieuchronne

09 lutego 2011 | Prawo | Jerzy Modrzejewski Cezary Wiśniewski
źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Waga proponowanych zmian w kodeksie spółek handlowych sprawia, że stoimy w obliczu rewolucji, tę zaś powinna poprzedzać szersza dyskusja – uważają docent w Katedrze Prawa Handlowego na WPiA UW oraz partner w kancelarii Linklaters i wykładowca na WPiA UW

Z miany w prawie handlowym są nieuchronne i potrzebne. Wymusza je tak praktyka obrotu, jak i procesy zachodzące w systemach prawnych innych państw, zwłaszcza należących do Unii Europejskiej. W tym kontekście projekt zmian kodeksu spółek handlowych, przewidujący głęboką reformę instytucji kapitału zakładowego w spółce z o.o., nie jest zaskoczeniem. Z pewnością wpisuje się w tendencje, do których odwołują się jego autorzy.

Diagnoza

Punktem wyjścia dla sugerowanych zmian jest konstatacja, że kapitał zakładowy nie spełnia swojej roli w zakresie ochrony wierzycieli spółki. Jego wysokość ustalana jest bowiem arbitralnie, niezależnie od skali działalności spółki, a zatem i skali ryzyka ponoszonego przez jej kontrahentów.

Trzeba się zgodzić, że atrofię gwarancyjnej funkcji tego kapitału przyniosła już nowelizacja k.s.h. z października 2008. r. obniżająca jego minimum do 5 tys. zł. Zapewne prawdą jest, że kapitał w tej wysokości i tak nie daje należnego zabezpieczenia wierzycielom, a więc jego całkowite zniesienie nie pogorszy drastycznie ich pozycji. Prawdą jest też, że instytucja ta obecnie nie stanowi nadmiernego obciążenia dla samych wspólników.

Podstawowym problemem praktyki obrotu jest jednak nie ciężar wymagań kapitałowych w spółkach z o. o., lecz słaba wiarygodność tego typu podmiotów i niskie standardy ochrony ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8848

Spis treści
Zamów abonament