Jak udowodnić, że zmieniła się strona sporu
Poświadczenie odpisów dokumentów przez radców prawnych czy adwokatów wystarcza do nadania klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego wierzyciela
W ustawie o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów z 23 października 2009 r. (DzU nr 216, poz. 1676) w art. 129 kodeksu postępowania cywilnego (DzU z 1964 r. nr 43, poz. 296 ze zm.) wprowadzono zasadę, zgodnie z którą strona powołująca się w piśmie na dokument obowiązana jest na żądanie przeciwnika złożyć – w sądzie jeszcze przed rozprawą – jego oryginał.
Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego:
- adwokatem,
- radcą prawnym,
- rzecznikiem patentowym,
- radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Dokumenty urzędowe
Zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie profesjonalnego pełnomocnika strony lub radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa ma charakter dokumentu urzędowego. Jednakże – jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy – sąd, na wniosek strony albo z urzędu, zażąda od strony składającej odpis przedłożenia oryginału tego dokumentu.
Zgodnie z k.p.c. dokumenty urzędowe to takie, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta