Firma już nie działa, ale właściciele muszą płacić jej zobowiązania
Wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za nieuiszczone składki na ubezpieczenia społeczne na tych zasadach jak za zaległości podatkowe. To surowe obciążenie i niejednokrotnie dotyczy dużych kwot
Zgodnie z art. 115 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm., dalej op) wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, niebędący akcjonariuszem, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za jej zaległości podatkowe.
Przepis ten stosuje się też do byłego wspólnika w sprawie zaległości podatkowych za zobowiązania powstałe w okresie, gdy był on wspólnikiem. Natomiast za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po rozwiązaniu spółki odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie tego rozwiązania.
Art. 115 op stosuje się na mocy art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa) odpowiednio do należności ze składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że wspólnicy spółki jawnej mogą odpowiadać solidarnie całym własnym majątkiem za składki do ZUS niezapłacone przez spółkę.
Ponadto odpowiadają za zaległości w opłatach na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta