Pożyczka to zmiana umowy spółki
Od umowy pożyczki udzielonej przez wspólnika w spółce osobowej trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Inaczej jest, gdy pożyczkobiorca to spółka kapitałowa
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) reguluje m.in. opodatkowanie umowy pożyczki. Mogą jej udzielić osoby uczestniczące w spółce (np. udziałowiec, akcjonariusz, wspólnik) a także z nią niezwiązane.
W praktyce PCC od umowy pożyczki budzi często wątpliwości. Przepisy ustawy o PCC niezbyt jasno wskazują, kiedy jest ona opodatkowana i jaką stawką, kiedy stanowi zmianę umowy spółki lub kiedy skutkuje zwolnieniem z opodatkowania.
Kiedy 2-proc. podatek...
Zasadą jest, że stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2 proc. kwoty lub wartości pożyczki (art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC). Tę stawkę stosujemy wówczas, gdy pożyczka została udzielona przez osoby, które nie są związane ze spółką.
PrzykładJan Kowalski nieprowadzący działalności gospodarczej udzielił Janowi Nowakowi (również nieprowadzącemu działalności gospodarczej) pożyczki pieniężnej 20 000 zł.
Jan Kowalski niebędący wspólnikiem spółki udzielił spółce komandytowej pożyczki pieniężnej 20 000 zł. Obie pożyczki będą
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta