Pracodawcy już likwidują urlopowe zaległości personelu
Jeśli pracownik odmawia pójścia na wakacje z porzednich lat, szef wskazuje mu termin ich wykorzystania. Do podporządkowania się temu poleceniu zmusi go także karami porządkowymi
Z pewnością w tym miesiącu zaczną się naciski szefów na pracowników aby wybrali urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w zeszłym roku lub poprzednich latach.
Odpowiada Piotr Wojciechowski: Jeśli pracownik ma zaległy urlop wypoczynkowy, powinien go wykorzystać najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego przypadającego po tym, kiedy nabył do niego prawo.
Wymóg udzielenia wakacji w takim terminie wynika z art. 168 k.p. Zatem najpóźniej zaległy wypoczynek powinien rozpocząć się 31 marca. Są jednak propozycje, aby wydłużyć ten termin nawet do końca następnego roku.
A co ma zrobić szef, jeśli mimo ponaglania pracownik odmawia, bo np. nie chce wypoczywać w marcu?
Tu możliwości pracodawcy są spore. Po pierwsze, powinien wytłumaczyć, że prawo do wypoczynku przewidziane w kodeksie pracy polega na obowiązku pracownika wykorzystania urlopu najpóźniej do 31...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta