Jak rozliczyć podatek z faktury od zagranicznego sprzedawcy
Od pewnego czasu polscy przedsiębiorcy mają nie lada zagadkę, jak potraktować podatek od wartości dodanej naliczony przez unijnego kontrahenta i wykazany na wystawionej przez niego fakturze
Oczywiście nie budzi wątpliwości, że w przeciwieństwie do polskiego podatku naliczonego odliczyć się go nie da. Można co najwyżej ubiegać się o jego zwrot.
Poniesiony za granicą wydatek jest kosztem uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Szkopuł w tym, że nie wiadomo czy w kwocie brutto, czy netto.
Dwie różne koncepcje
Są dwie szkoły, przy czym jedna z nich ma ostatnio pewną przewagę, aczkolwiek do tej pory nie zapadło żadne orzeczenie sądu administracyjnego potwierdzające wprost jej stanowisko (natomiast zapadło orzeczenie akceptujące odmienny pogląd).
Zwolennicy pierwszej szkoły uważają, że występujące w ustawach o PIT i o CIT pojęcia podatku od towarów i usług oraz podatku naliczonego oznaczają wyłącznie podatek w rozumieniu naszej ustawy o VAT , zwolennicy drugiej, że jest to także podatek od wartości dodanej występujący w krajach unijnych (należy go traktować na równi z podatkiem od towarów i usług).
Ustawowe definicje
Ustawy o podatkach dochodowych (PIT i CIT) posługują się pojęciem podatku od towarów i usług, nie definiując go. Zawierają jednak definicję ustawy o podatku od towarów i usług, a jest to polska ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004.
To może prowadzić do wniosku, że skoro nic innego nie wynika z treści ustaw o podatku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta