Wspólny rachunek daje korzyści, ale rodzi wątpliwości podatkowe
W polskich przepisach brakuje regulacji odnoszących się wprost do cash poolingu, co często utrudnia prawidłową klasyfikację czynności wykonywanych w jego ramach
Cash pooling to forma zarządzania finansami stosowana przez podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej lub powiązane ze sobą w jakikolwiek inny sposób.
Usługa polega na koncentrowaniu środków pochodzących z rachunków poszczególnych podmiotów wchodzących w skład danej struktury gospodarczej na rachunku wspólnym i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą, przy wykorzystaniu korzyści skali.
Pozwala to uczestnikom na równoczesne ograniczenie kosztów odsetkowych z tytułu zaciągania zobowiązań (kredytowanie następuje przez wykorzystanie środków innych uczestników) i na zwiększenie przychodów odsetkowych przy wykorzystaniu zarówno środków danego podmiotu, jak i środków innych uczestników danej struktury.
Co przychodem...
Zgodnie z ustawą o CIT przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Przy czym do przychodów podatkowych zaliczyć można jedynie te wartości, które powodują definitywny i bezzwrotny przyrost majątku podatnika. Jednocześnie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT enumeratywnie wyłącza z przychodów podatkowych m.in.
- otrzymane lub zwrócone pożyczki (kredyty), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), oraz
- kwoty naliczonych, lecz nieotrzymanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta