Jak przedsiębiorca powinien podzielić hektary, by je sprzedać
Firma, która jest właścicielem rozległych nieruchomości, jeżeli chce je sprzedać, najczęściej dzieli je na mniejsze. Procedura podziału jest skomplikowana
Inwestor musi bowiem przejść przez wiele biurokratycznych wymagań. Wynikają one z ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Zajrzyj do planu
Decyzję w sprawie podziału wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), ale zanim to zrobi, inwestor musi spełnić wiele wymagań.
Przede wszystkim powinien się zorientować, czy jego nieruchomość leży na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego czy nie. Jeżeli planu nie ma, to warto wcześniej postarać się o warunki zabudowy, dzięki temu inwestor będzie wiedział, czy po podziale ma szansę na wybudowanie tego, co planuje (albo też szybką sprzedaż np. pod budownictwo jednorodzinne).
Jeżeli nieruchomość leży na terenie objętym planem, to podstawowe zasady podziału wynikają z planu, a więc np. on określa, jaka może być minimalna wielkość działki i na jakie cele można ją przeznaczyć.
Uwaga! Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami działki, które powstaną w wyniku podziału nieruchomości rolnej lub leśnej (na terenach objętych planem), nie mogą być mniejsze niż 0,3 ha. Od tej zasady przepisy przewidują dwa wyjątki, mianowicie gdy celem podziału jest powiększenie działki sąsiedniej lub uregulowanie rozgraniczenia pomiędzy działkami sąsiednimi.
Gdy brakuje planu, podział musi być zgodny z przepisami odrębnymi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta