Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po stronie demokracji

28 marca 2011 | Publicystyka, Opinie | Maciej Gdula
źródło: Forum

- Interweniując w Libii, państwa zachodnie wysyłają sygnał do mieszkańców krajów arabskich, że ich los nie jest im obojętny – uważa publicysta

Jest zło większe niż wojna. Jest nim obojętność na przemoc i zostawianie słabszych ich losowi. I właśnie dlatego mimo wszystkich zastrzeżeń związanych z używaniem zorganizowanej przemocy wypełnianie rezolucji ONZ dotyczącej obrony cywilów w Libii zasługuje na poparcie. Co więcej, postawa państw zachodnich w tej sprawie ma szanse przy odpowiednim wyczuciu stać się nowym otwarciem w polityce międzynarodowej.

Znowu interwencja?

Nauczeni doświadczeniami ostatniej dekady mamy prawo do nieufności wobec wszelkich akcji militarnych, które uzasadniane są prawami człowieka i wspieraniem demokracji. Najbardziej oburzający był tu atak na Irak. USA i ich sojusznicy, w tym niestety Polska, rozpoczęli inwazję, posługując się demokratyczną frazeologią i spreparowanymi dowodami na posiadanie przez reżim Saddama Husajna broni atomowej. Skutkiem tej interwencji było ponad 100 tys. ofiar, chaos w kraju i wzrastająca nienawiść do Zachodu w świecie arabskim. Kiedy przypominam sobie słowa polskich polityków o niewystarczających korzyściach materialnych, jakie nasz kraj uzyskuje z tej wojny, jeszcze dziś robi mi się niedobrze. Demokracja i prawa człowieka wydawały się już beznadziejnie zmiksowane z imperializmem i brudnymi interesami.

Ale stało się coś bez precedensu. Wartościom, które Zachód podeptał, godność przywróciła arabska ulica. Wydarzenia z Tunezji, Egiptu i innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8888

Spis treści
Zamów abonament