Przed syndykiem wybroni potrącenie
Jeśli upadły i jego kontrahent byli zarazem swymi wierzycielami i dłużnikami, możliwe jest potrącenie ich należności w toku postępowania upadłościowego
Warunkiem jest, by należność kontrahenta została uznana. Sąd Najwyższy w wyroku z 10 marca 2011 r. stwierdził, że gdy syndyk wytoczy sprawę o zapłatę należności przysługującej upadłemu od kontrahenta, ten może się bronić zarzutem potrącenia.
Zakłady Samochodowe Jelcz SA, dziś w upadłości, łączyły ze spółką z o.o. Polskie Autobusy kontakty handlowe. W ich wyniku powstała po stronie Jelcza wierzytelność wobec niej na kwotę ponad 558 tys. zł. Spółka nigdy jej nie kwestionowała.
W toku postępowania upadłościowego Jelcza spółka zgłosiła sędziemu komisarzowi własną wierzytelność na kwotę wyższą niż 558 tys. zł – stosownie do art. 96 prawa upadłościowego i naprawczego – i złożyła oświadczenie o jej potrąceniu. W myśl art. 93 ust. 1 p.u.n. potrącenie wierzytelności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta