Lepsze warunki za dobre zabezpieczenie
Kredyt gotówkowy na ogół jest droższy, ale wymaga mniej formalności, a auto stanowi naszą własność. Samochodowy jest tańszy, lecz pojazdu nie możemy sprzedać bez zgody banku
Zakup samochodu można sfinansować specjalnym kredytem na ten cel lub gotówkowym. Ten pierwszy jest niżej oprocentowany. Stawki wahają się od 6,8 do 14 proc. Natomiast za kredyt gotówkowy płaci się od mniej więcej 10 proc. do prawie 20 proc. w skali roku. Oprocentowanie kredytów samochodowych zależy od kilku czynników. Liczy się przede wszystkim to, co chcemy kupić. Tańsze są kredyty na auta nowe niż na używane. A w przypadku samochodów używanych istotny jest wiek pojazdu. Przeważnie im auto starsze, tym oprocentowanie kredytu wyższe.
Wysokość odsetek może też zależeć od wkładu własnego. Tu także obowiązuje zasada, że im klient wykłada więcej własnych pieniędzy, tym mniej zapłaci za pożyczone w banku. Średnia prowizja za udzielenie kredytu samochodowego wynosi 2 proc. W przypadku kredytów gotówkowych często dochodzi nawet do 5 proc. Kredyty przeznaczone na finansowanie aut są tańsze od gotówkowych dlatego, że zabezpieczenie ich spłaty jest lepsze. Zabezpieczeniem może być np. zastaw rejestrowy, przewłaszczenie auta na rzecz banku, cesja polisy ubezpieczeniowej (wykupienie polisy jest obowiązkowe).
Powoduje to, że auto do momentu spłaty kredytu nie może być sprzedane bez zgody banku. A jeśli zostanie skradzione, pieniądze z odszkodowania najpierw pójdą na spłatę kredytu. Są banki, które nie wymagają takich zabezpieczeń, ale wtedy kredyt jest droższy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta