Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona, której nie ma

24 sierpnia 1996 | Prawo | JM

Ochrona, której nie ma

Kodeks pracy oraz przepisy wykonawcze zawierają wiele norm chroniących ciężarną pracownicę oraz jej poczęte dziecko. Część tych postanowień zapewnia trwałość stosunku pracy, niektóre przewidują inne uprawnienia. Jedno z najistotniejszych to zakaz wykonywania prac wzbronionych kobietom w ciąży. Do niedawna było oczywiste, że warunkiem korzystania z owych ochronnych regulacji jest przedłożenie świadectwa lekarskiego stwierdzającego ciążę. Zresztą do dziś stanowi tak art. 185 § 1 k. p. , zgodnie z którym "stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim".

Właśnie to ostatnie, pozornie racjonalne unormowanie, może budzić sprzeciw. Wiadomo bowiem, że intencją wielu wspomnianych przepisów była troska o kobietę już od początku ciąży, nie zaś dopiero w kilka miesięcy potem. Widać to najwyraźniej na tle postanowień mających na celu zabezpieczenie ciężarnych matek oraz ich dzieci przed kontaktem z substancjami toksycznymi, promieniowaniem, wibracjami czy nadmiernym hałasem. Doniosłość tej ochrony jest przy tym większa w pierwszych kilkunastu tygodniach ciąży, dokładniej w jej pierwszym trymestrze. Jest to bowiem okres najważniejszy dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 840

Spis treści
Zamów abonament