Pamięć ofiar
Pamięć ofiar
Andrzej Kaczyński
Dziewięć szkiców tomu "Polacy wobec przemocy 1944 --1956" powstało w latach 1990--1992. Dziesiąty pochodzi z pracy Anny Radziwiłł, wydanej w drugim obiegu w roku 1981. Jak na dzisiejsze standardy edytorskie, to dość długi cykl wydawniczy. Tom ten włączył się w niegasnącą polemikę wokół powojennych dziejów Polski po stronie "radykalnej negacji PRL" (w typologii Andrzeja Friszkego) , czyli orientacji "związanej z formacjami prawicowymi".
Odstęp między powstaniem i publikacją szkiców może być przyczynkiem do -- wytykanej przez ideowych przeciwników, podniesionej także przez Friszkego -- pewnej słabości tej orientacji historiograficznej, może nie tylko, lub nie tyle naukowej, co organizacyjnej. "Ten sposób patrzenia na PRL -- napisał Andrzej Friszke, omawiając w "Więzi" z lutego br. spory historyków <<Jakim państwem była PRL po 1956 roku? >> -- jest raczej słabo reprezentowany w środowisku badaczy, a spod pióra rzeczników orientacji radykalnej negacji nie wyszła żadna naukowa monografia ani nawet synteza powojennych dziejów Polski. Niemniej jednak, obraz taki jest dość często spotykany w publicystyce politycznej i niezmiernie popularny w środowiskach określających się jako niepodległościowa prawica".
Pokaźny tom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta