Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć ofiar

24 sierpnia 1996 | Plus Minus | AK

Pamięć ofiar

Andrzej Kaczyński

Dziewięć szkiców tomu "Polacy wobec przemocy 1944 --1956" powstało w latach 1990--1992. Dziesiąty pochodzi z pracy Anny Radziwiłł, wydanej w drugim obiegu w roku 1981. Jak na dzisiejsze standardy edytorskie, to dość długi cykl wydawniczy. Tom ten włączył się w niegasnącą polemikę wokół powojennych dziejów Polski po stronie "radykalnej negacji PRL" (w typologii Andrzeja Friszkego) , czyli orientacji "związanej z formacjami prawicowymi".

Odstęp między powstaniem i publikacją szkiców może być przyczynkiem do -- wytykanej przez ideowych przeciwników, podniesionej także przez Friszkego -- pewnej słabości tej orientacji historiograficznej, może nie tylko, lub nie tyle naukowej, co organizacyjnej. "Ten sposób patrzenia na PRL -- napisał Andrzej Friszke, omawiając w "Więzi" z lutego br. spory historyków <<Jakim państwem była PRL po 1956 roku? >> -- jest raczej słabo reprezentowany w środowisku badaczy, a spod pióra rzeczników orientacji radykalnej negacji nie wyszła żadna naukowa monografia ani nawet synteza powojennych dziejów Polski. Niemniej jednak, obraz taki jest dość często spotykany w publicystyce politycznej i niezmiernie popularny w środowiskach określających się jako niepodległościowa prawica".

Pokaźny tom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 840

Spis treści
Zamów abonament