Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne odcienie szarości

24 sierpnia 1996 | Kultura | JW

Różne odcienie szarości

Z Krzysztofem Langiem, reżyserem filmu "Historia opozycji" rozmawia Jerzy Wójcik

Zaproponował pan telewidzom interesujący wykład z powojennej historii.

Najpierw przypomniał tamte czasy Andrzej Friszke w swej książce "Opozycja polityczna w PRL 1945--1980". Przeczytałem ją jeszcze wmaszynopisie. Napisaliśmy scenariusz. Nasza wspólna filmowa "Historia opozycji" jest próbą przypomnienia, głównie młodym ludziom, zdarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Pokaźna rzesza dwudziestolatków nie zna już powojennej historii. Nie wie nic, albo wie niewiele o metodach umacniania władzy komunistycznej po wojnie, o walce komunistów z "przeciwnikiem" ideowym, "wrogiem klasowym". Ten film jest w pewnym sensie kontynuacją moich wcześniejszych dokumentalnych zainteresowań. Robiłem już filmy historyczne o Powstaniu Warszawskim, o sprawie gen. Tatara.

Jadą do Berlina przez Polskę radzieckie czołgi -- czytelna metafora otwiera obydwie części filmu. Komentarz Andrzeja Friszkego, naszpikowany faktami, jasno określa czas zdarzeń i przypominane realia.

Potrzebny był filmowi jakiś wstęp, klamra spinająca całość. Gdy przystępowałem do realizacji, wydawało mi się, że wreszcie będzie można korzystać ze wszystkich archiwów i sporo nowego powiedzieć o przeszłości....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 840

Spis treści
Zamów abonament