Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chamstwo dla chamstwa

24 sierpnia 1996 | Kraj | GS

Współczesna plaga

Chamstwo dla chamstwa

Chamstwo i agresja stały się w Polsce zjawiskiem wszechobecnym. Wiele osób jest przerażonych tym, co się dzieje. Duża część jednak przyjęła prostackie zachowania jako wzorzec i normę kulturową. Świadczy o tym, choćby wiele filmów -- reklamówek robionych z myślą o pokoleniu MTV, gdzie dominują nieuzasadnione i gwałtowne gesty, a młodym ludziom proponuje się nowy, lepszy wzorzec intelektualnego debila (vide: reklamówka Cherry Coce) .

Niedawno stoczyłem dyskusję z pewnym młodzieńcem na temat współczesnego kina. Oglądając "Pulp fiction" Quentina Tarantino czułem się nieswojo, gdy sala zwijała się ze śmiechu słysząc na przykład o tym, że czyjaś głowa roztrzaskana kulą wystrzeloną z pistoletu zachlapała tylną szybę samochodu. Czułem się nieswojo, bo pamiętałem takie filmy jak "Niebieski żołnierz", w których jeśli pokazywano przemoc i gwałt, to głównie po to, żeby poruszyć wrażliwość i sumienie widza. Młody człowiek różnie argumentował, ale co chwila podkreślał, że czasy się zmieniły. Tak więc wrażliwość jest już staroświecka.

Chamstwo na co dzień

Jednym z najordynarniejszych przejawów chamstwa, w tym przypadku nieśmiertelnego, jest mechanizm oparty na zasadzie: wszyscy są podejrzani. Kilka lat temu w kawiarni w krakowskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 840

Spis treści
Zamów abonament