Informacje
Informacje
W Bayreuth od 120 lat odbywają się misteria wagnerowskie Bohaterowie na scenie i w starej gospodzie
O drugiej po południu w Bayreuth niespodziewanie zaczął padać rzęsisty deszcz, a w hotelach wypełnionych turystami rozpoczęło się istne szaleństwo. Każdy z gości -- w zależności od temperamentu -- żądał, prosił lub błagał o taksówkę. Recepcjonistki starały się sprostać tym wymaganiom, lecz chętnych trzeba było upychać do każdego nadjeżdżającego samochodu, mimo że gniotły się eleganckie kreacje pań. Tylko taksówkarze krążący w pośpiechu między miastem a teatrem na Zielonym Wzgórzu zachowali dobry humor. W końcu sierpień jest miesiącem, kiedy mieszkańcy zarabiają tu na cały rok.
Kiedy w 1871 r. Richard Wagner odwiedził to małe miasteczko i wybrał je jako miejsce do prezentacji swoich dzieł, nie wszyscy docenili znaczenie tego pomysłu. Koszt budowy teatru postanowiono pokryć ze sprzedaży tysiąca voucherów po 300 talarów każdy, ale do 1876 r. rozprowadzono ich zaledwie połowę i gdyby nie finansowe wsparcie Ludwika II Bawarskiego przedsięwzięcie zapewne nie zostałoby zrealizowane. Na pierwszy festiwal urządzony przez kompozytora w 1876 r. mieszkańcy Bayreuth patrzyli obojętnie, ale już wkrótce dostrzegli w nim doskonały interes, jako że rychło zaczęli tu zjeżdżać turyści z Niemiec, Europy, później zaś z całego świata....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta