Importer złoży deklaracje VAT dwa razy
Ustanowienie zabezpieczenia zapłaty podatku nie jest już warunkiem neutralnego rozliczenia importu. Zamiast niego firma musi przedstawić dokumenty potwierdzające ujęcie VAT należnego. Nie wiadomo jednak jakie
Wątpliwości te powstały w związku ze zmianą art. 33a ustawy o VAT od 1 kwietnia br. Umożliwia on rozliczenie VAT od importu bez konieczności wpłacania go w urzędzie celnym.
Dotychczas jednym z warunków było przedstawienie organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej VAT, który ma być rozliczony w deklaracji.
Koszt ustanowienia takiego zabezpieczenia powodował, że z rozwiązania tego korzystało niewiele firm. Od 1 kwietnia warunek ten zniknął z ustawy. Pojawił się jednak nowy.
Zgodnie z art. 33a ust. 6 podatnik ma obowiązek przedstawić organowi celnemu dokumenty potwierdzające rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji. Musi to zrobić w ciągu czterech miesięcy. Termin ten liczony jest od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.
Nowy warunek niewątpliwie jest dużo łatwiejszy do spełnienia. Nie wiąże się to bowiem z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest jednak jeden problem: przepisy nie precyzują, jakie dokumenty powinien przedstawić importer.
Czy wystarczy VAT-7
– Jednym z takich dokumentów jest niewątpliwie sama deklaracja VAT, której kopię prawdopodobnie trzeba będzie dostarczyć do urzędu celnego. Jest w niej wyszczególniony podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta